G20 Zirvesi başladı: Gündemde neler var?

  • dünya
  • 22:47 30 Kasım 2018
  • |
img

HABER MERKEZİ - G-20 Zirvesi, Arjantin Buenos Aires'te başladı. Dünya ekonomisinin önemli aktörlerinin yer aldığı zirvede iki gün boyunca ekonomi gündeminin yanı sıra uluslararası siyasi gündem de ön plana çıkacak.

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin devlet ve hükümet başkanları iki gün sürecek G20 Zirvesi için Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bir araya geldi. Bugüne kadar genellikle ekonomi ağırlıklı konu başlıklarının hakim olduğu zirvede bu kez uluslararası siyasi gündemin ön plana çıkması bekleniyor. Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin, Rusya’nın Ukrayna gemilerine el koymasıyla tırmanan gerginliğin ve ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının liderlerin görüşmesine damga vurması bekleniyor.

Zirvede Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil ediyor. Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile planlanan resmi görüşmesinin formatı ise değiştirildi. Beyaz Saray, Trump’ın Erdoğan ile yapacağı görüşmenin zirve sırasında gayriresmi biçimde ayaküstü yapılacağını bildirdi.

Trump, G20 Zirvesi’nde Rusya lideri Vladimir Putin’le yapmayı planladığı ikili görüşmeyi de iptal etti. Trump, görüşmeyi Ukrayna krizi sebebiyle iptal ettiğini duyurdu.

GÖZLER Şİ - TRUMP GÖRÜŞMESİNDE

Zirvenin en çok merak edilen görüşmelerinden biri şüphesiz Trump ile Çin lideri Şi Cinping arasında gerçekleşecek temas. İki liderin aralarındaki ticaret savaşlarını önleyebilecek bir uzlaşıya varıp varamayacağı merak ediliyor.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldürülmesinden sonra uluslararası arenada birçok tepkiyle karşı karşıya kalan Suudi Veliaht Prensi bin Selman da cinayet sonrası ilk kez uluslararası toplantıya katılıyor.

Zirvenin ev sahibi Arjantin'in Devlet Başkanı Mauricio Macri, Kaşıkçı cinayetinin ikili görüşmeler ve muhtemelen toplu görüşmelerde masada olacağını belirtti.