Varennes: Milyonlarca azınlık haklarını savunamıyor

  • dünya
  • 13:52 29 Kasım 2018
  • |
img

CENEVRE - BM Azınlık Sorunları Özel Raportörü Prof. Dr. Fernand de Varennes, dünyada hala milyonlarca azınlık grubun ayrımcılığa maruz kaldığını belirterek, devletlerin uluslararası sözleşmelerce garanti altına alınan azınlık haklarına saygı göstermesi çağrısında bulundu. 

 
Birleşmiş Milletler (BM) 11’inci  Azınlıklar Forumu, İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı. Foruma, aralarında devlet temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile bazı azınlık gruplarının temsilcilerin de olduğu 500’e yakın davetli katıldı.
 
'AZINLIKLAR BİRÇOK HAKTAN YOKSUN’ 
 
Azınlık grupların dünyanın her yerinde hala birçok haktan yoksun olarak yaşamaya devam ettiğini belirten BM Azınlık Sorunları Özel Raportörü Prof. Dr. Fernand de Varennes, azınlık gruplar içerisinde kadın ve çocukların en dezavantajlı kesimler olduğunu söyledi. “Yurttaşlık haklarından yoksun kalmak bile bulunduğunuz ülkede birçok haklarda kısıtlamalara gitmenize sebep olabiliyor” diyen Varennes dünyada milyonlarca azınlığın kendi hakkını savunamayacak bir pozisyonda olduğunu dile getirdi. 
 
Foruma video-konferans yoluyla katılan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, bazı kişilerin özellikle sağlık, eğitim, hukuk gibi alanlarda bazı özel ayrıcalıklara sahip olduğunu diğerlerin ise bu haklara ulaşmada çok büyük kısıtlamalara maruz kaldığını söyledi. 
 
'DEVLETLER AYRIMCILIĞA KARŞI ÖNLEM ALMALI'
 
Ayrımcılık meselesinin en çok kadın ve çocukları mağdur ettiğini hatırlatan Bachelet, devletlerin azınlıklar konusunda uluslararası sözleşmeleri dikkate alarak, ayrımcılığa karşı bazı önlemler alması gerektiğini söyledi. 
Bugün başlayan Azınlık Forumu, yarın da devam edecek. Forum kapsamında azınlıklarla ilgili uluslararası sözleşmeler, ulusal ve uluslararası normların uygulanabilirliği gibi konular ve devletlerin bu konudaki çalışmaları masaya yatırılacak. 
 
Azınlık grupların temsilcilerinin de söz hakkı alabileceği forum, tartışmalarla devam ediyor. 
 
 
MA / Rüştü Demirkaya