Türkiye heyetinin ABD'li yetkililerle görüşmesi başladı

  • dünya
  • 18:33 8 Ağustos 2018
  • |
img
HABER MERKEZİ  - Türkiye-ABD arasındaki krizi ele almak üzere Washington'a giden Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki Türk heyetinin, ABD'li yetkililerle görüşmesi başladı.
 
İzmir’de yaşayan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson'ın “casusluk” suçlaması ile yaklaşık iki yıl süren tutukluluk halinin ev hapsine çevrilmesi ABD ve Türkiye arasında baş gösteren kriz, ABD’nin İçişleri ve Adalet bakanlarının mal varlıklarını dondurma kararı almasıyla bir adım daha ileriye taşınmış, Türkiye de aynı şekilde karşılık vereceği açıklamıştı.
 
Krizin çözümüne ilişkin ilk temas geçen hafta Cuma günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında Singapur'da gerçekleşmiş, tarafların sorunları çözme konusunda çalışmak konusunda mutabık kaldığı açıklanmıştı.
 
Ancak Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, dünkü basın brifinginde, Türkiye ve Amerika’nın Brunson konusunda ön anlaşmaya vardığı yönünde Türk basınında yer alan iddialara ilişkin soruya, “Anlaşmaya varılmış olsaydı, rahip Brunson ve Türkiye’de tutuklu bulunan diğer Amerikan vatandaşları ülkelerine dönmüş olurdu” yanıtını vermişti. Amerikalı sözcü, “Türkiye ile krizin çözümü konusunda ilerleme sağlanıyor mu? İki taraf çözüme yakın mı?” sorusuna cevaben, “Bizim beklediğimiz ilerleme rahip Brunson ve diplomatik misyon çalışanlarının serbest kalıp evine dönebilmesi” ifadesini kullanmıştı.
 
Yaşanan bu gelişmelerden sonra Türkiye’den 9 kişilik bir diplomatik heyet, Amerika ve Türkiye arasındaki gerginlikleri gidermek amacıyla Washington'a gitti.
 
Adalet, Hazine-Maliye ve Dışişleri bakanlıklarından üçer kişinin bulunduğu Türk heyetine, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlık etti.
 
Türk heyeti, temasları kapsamında ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan’un da aralarında bulunduğu yetkililerle görüşmeye başladı