Trump: İran'la ticaret yapan ABD'yle yapamayacak

  • dünya
  • 13:18 7 Ağustos 2018
  • |
img
ANKARA -  ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yönelik yaptırımları genişleterek, "İran'la iş yapanlar ABD'yle iş yapamayacak" dedi. 
 
İran'a yönelik ekonomik ambargosunun ilk diliminin devreye girmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin açıklama yaptı. Trump, "İran'la iş yapanlar ABD'yle iş yapamayacak" dedi.
 
‘FAZLA BİR ŞEY İSTEMİYORUM’
 
İran'ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini engelleyen yaptırım paketi Washington saati ile 00.01 (TSİ 07.01) itibarıyla resmen yürürlüğe girmişti. Yabancı şirketlerin İran'ın otomobil sektörüne girmesini önleyecek yaptırımlar, ülkenin el yapımı halı ve Şam fıstığı gibi gıda ürünlerinin ABD'ye ihracını da ambargoya tabi hale getirdi.
 
Trump, masajında şunları paylaştı: “Bunlar, bugüne dek dayatılan en ağır yaptırımlar ve kasım ayında yeni bir düzeye çıkacaklar. İran’la iş yapan kimse ABD ile iş YAPMAYACAK. DÜNYA BARIŞINDAN daha fazla bir şey istemiyorum.”