NATO zirvesi çekilen aile fotoğrafı ile başladı

  • dünya
  • 16:47 11 Temmuz 2018
  • |
img
HABER MERKEZİ - Brüksel’de toplanan NATO zirvesi, çekilen aile fotoğrafının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in açılış konuşması ile başladı.
 
29 ülkenin devlet başkanlarının katılımı ile  Belçika’nın başkenti Brüksel'de 11-12 Temmuz tarihleri arasında sürecek NATO zirvesi başladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirveye katılan ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını Karargahın girişinde bulunan Agora alanında karşılayarak tek tek tokalaştı. 
 
Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan, katıldığı zirvede seremoni alanına ABD Başkanı Donald Trump ile birlikte gitti. İki isim ayaküstü bir süre sohbet etti.
 
Trump, geldiği Brüksel'de soğuk bir karşılama ile karşılaştı. Belçika Başbakanı Charles Michel karşılamaya gitmezken, kırmızı halı da yoktu. Başkan Trump'ı ABD'li büyükelçiler karşıladı. 
 
Ardından aile fotoğrafı çektiren liderler, aralarında Türkiye’nin de olduğu 13 ülkenin askeri helikopterlerinin düzenlediği helikopter gösterisini izledi.
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg gösteri öncesi yaptığı kısa konuşmasına NATO bünyesinde görev yapan askerleri ve ailelerine teşekkür ederek başladı. Stoltenberg, "Gelecek nesillerin aynı barış ve güvenliğin tadını çıkartabilmesi için buradayız. Bizi güvende tutmak için canla başla çalışan ve bazen hayatını kaybeden kadın ve erkeklerimize saygımızı yineliyoruz. Sizlere büyük bir minnettarlık duyuyoruz. Sizler geleceğe güvenle bakmamızı sağlıyorsunuz. Bugün bizi burada onurlandırdığınız için tekrar bir kez daha teşekkür ediyoruz" dedi.