BM’de Türkiye’ye ‘cezasızlık’ eleştirisi

  • dünya
  • 21:01 25 Haziran 2018
  • |
img
CENEVRE - Cenevre’de devam eden İnsan Hakları Konseyi oturumlarının ikinci haftasında Türkiye’ye “ülkenin güneydoğusunda insanlığa karşı suç işlediği” suçlaması yapılırken, ülkedeki insan hakları savunucularına yönelik baskılara karşı BM’nin harekete geçmesi istendi.
 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 38. İnsan Hakları Oturumları ikinci haftasında devam ediyor. Özel raportörlerin ülke raporlarını okuduğu oturumlarda bugün sabah ve saatlerinde Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) söz alarak yaşanan hak ihlallerine karşı İnsan Hakları Konseyi’nin daha etkin bir tavır takınması gerektiğini belirterek, konsey üyesi devletlerin sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısında bulundu.
 
Türkiye’de yaşanan hak ihlallerini gündeme getiren Etnik, Din, Dil ve Diğer Azınlıkların Haklarının Korunmasına Dair Uluslararası Federasyon (IFPRERLOM), Türkiye’nin ülkenin doğusunda Kürt halkına karşı “insanlık suçu” işlediğini savundu.
 
‘TÜRKİYE CEZASIZLIK POLİTİKASI UYGULUYOR’
 
IFPRERLOM adına konuşan Deniz Arbet Nejbir, sadece BM raporlarına yansıdığı kadarıyla 2015 yılında 320 ve 2016 yılında ise 594 Kürdün yargısız infaza kurban gittiğine dikkat çekti. Yaşanan ölümlere ilişkin şu ana kadar hiçbir soruşturmanın yürütülmediğine vurgu yapan Nejbir, Türkiye’nin ölümler karşısında cezasızlık politikası uyguladığını dile getirdi.
 
EREN KESKİN HAKKINDAKİ DAVALAR
 
Türkiye’de hukukçulara yönelik sistematik bir baskının söz konusu olduğuna da dikkat çeken Nejbir, “Eren Keskin insan hakları savunucuları ve hukukçulara yönelik baskılara sadece bir örnektir. Keskin hakkında şu ana kadar 120 dava açılmış durumda. Keskin hakkında ayrıca şu ana kadar kesinleşmiş 14 bin 500 Avro para cezası var. Bunu ödemediği taktirde 8,5 yıl hapis yatacak. Uluslararası İnsan hakları kuruluşlarını ve BM İnsan Hakları Konseyi’nin Türkiye’de insan hakları savunucularının korunması için acilen harekete geçmesi gerekiyor” dedi.
 
6 Temmuz tarihine kadar devam edecek olan oturumların yarınki bölümünde ise Suriye Bağımsız Soruşturma Komisyonu’nun raporu okunacak.
 
MA / Rüştü Demirkaya