Nobel Edebiyat Ödülü bu yıl verilmeyecek

  • dünya
  • 10:58 4 Mayıs 2018
  • |
img
HABER MERKEZİ - Nobel Edebiyat Ödülü, ödülü veren İsveç Akademisi'nde yaşanan cinsel saldırı ve sızıntı skandalı nedeniyle bu yıl verilmeyecek. 
 
İsveçli bilim adamı Alfred Nobel'in tanımıyla her yıl "idealist eğilimi en farklı şekilde ifade eden yazara" verilen Nobel Edebiyat Ödülü, bu yıl verilmeyecek. Nedeni ise, İsveç Akademisi'nde cinsel saldırı skandalı nedeniyle yaşanan istifalar. 
 
Akademi üyelerinden şair Katarina Frostenson’un eşi Fransız fotoğrafçı Jean-Claude Arnault’a, 18 kadın tarafından cinsel taciz suçlaması yapılmıştı. Arnault’un 6 ödülün kazananını resmi açıklamadan önce sızdırdığı da ileri sürüldü. Skandalın ardından İsveç Akademisi'nin 18 üyesinden 6'sı istifa etmiş, Frostenson ile birlikte 7 üye atıl duruma geçmişti
 
Ödülü 1901'den bu yana dağıtan İsveç Akademisi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ödülün gelecek yıl iki kez verileceğini duyurdu. 
 
Akademi'nin geçici başkanı Anders Olsson'un yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:
 
"Uzun ve yoğun görüşmelerin ardından bir ödülü vermemeye karar verdik. Adakemi'ye olan güven, bu ödülü bu yıl veremeyeceğiz kadar düşük. Ancak ödülü bir yıl kadar erteleyerek gelecek sene iki ödül vermeyi planlıyoruz. Bu durum daha önce beş kez daha gerçekleşti."
 
Son olarak 1943'te iptal edilen Nobel Edebiyat Ödülü'nü 2017'de zaman ve hafıza üzerine romanlarıyla bilinen Kazuo Ishiguro, 2016'de ise Amerikan müzik geleneğinde ‘yeni şiirsel ifadeler yarattığı’ gerekçesiyle ABD'li şarkı Bob Dylan kazanmıştı.
 
Akademinin 18 üyesi ömür boyu bu göreve getiriliyor ve istifa edemiyor. Ancak isteyen üyeler toplantılara katılmamayı seçebiliyor. Akademiye yeni üye seçilmesi için ise 12 üyenin oyu gerekiyor. İsveç Kralı 16. Gustaf, akademinin varlığını sürdürebilmesi için üyelerin istifa etmesi ve yerlerine başkalarının getirilmesinin önünü açacak değişiklikleri yapmayı kabul etmişti.