Türkiye Uluslararası Tribunal'da yargılanacak

img

HABER MERKEZİ - Hükümetin işlediği suçların yargılanacağı Uluslararası Tribunal, 15-16 Mart tarihlerinde Paris’te toplanıyor. Yargılanacak kişilerin başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geliyor. 

AKP hükümetinin işlediği suçların yargılanacağı Uluslararası Tribunal, 15-16 Mart tarihlerinde Paris’te toplanacak. Diğer adıyla Kalıcı Halk Mahkemesi, 1960’lı yıllarda ABD’nin Vietnam’daki suçlarını yargılayan Russell Mahkemesi’ne dayanıyor. 
 
Paris’teki İş Borsası binasında yapılacak yargılamada, hükümetin özellikle yakın dönmedeki savaş suçları üzerinde durulacak.
 
YARGILANANLARIN BAŞINDA ERDOĞAN GELİYOR 
 
Yargılanacak kişilerin başında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geliyor. Suçun işlendiği dönemin hükümet yetkilileri, askeri komutanları ve istihbarat şefi de yargılanacak isimler arasında yer alıyor. Mahkemeyi 300 dolayında tanınmış kişi ve 45 uluslararası kurum destekliyor.
 
Mahkemeyi 7 hakim yönetecek. Mahkeme, farklı uluslardan olan hakimlerle yapılan yargılama nedeniyle devletler nezdinde tam bağımsızlığını ortaya koyuyor. Soruşturma, davacılar tarafından uluslararası bir hukukçu ekibi tarafından yürütüldü. Bunlar insan hakları ve uluslararası insani haklar konusunda uzman kişilerden oluşuyor.
 
KÜRTLERE KARŞI İŞLENEN SUÇLAR DA İDDİANAMEDE 
 
Hükümetin Kürtlere karşı işlediği suçlara ilişkin iddianame de hazırlandı. 100 dolayında sayfadan oluşan iddianame, mahkemeye sunulacak.
 
Mahkeme kararını, duruşmalardan 2 ay sonra açıklayacak. Bu vesileyle Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda bir basın toplantısı yapılacak. Toplantıya siyasetiler, akademisyenler, sivil toplumdan ve meslek örgütlerinden temsilciler katılacak.
 
GÖRMEZDEN GELİNEN SUÇLAR AYDINLATILACAK 
 
Tartışmasız bir vicdani meşruiyete sahip olan mahkeme, az bilinen ya da kasıtlı bir şekilde görmezden gelinen suçları aydınlatacak. Bu şekilde geniş bir duyarlılık ve somut tedbirlerin yolunun açılması umut ediliyor.
Duruşmalar, 15 Mart günü saat 09.00’da başlayacak. Mahkeme üyeleri tanıtılacak, Türkiye tarafının hazır olmadığı tespit edilecek. Hükümete de mahkemede kendisini savunması için davetiye gönderilmişti. Sonra da suçlamalara ilişkin sunum yapılacak.
 
İlk gün, kendi kaderini tayin hakkı çerçevesinde ilkeler, tarih, siyasi haklar, eldeki kaynaklar ve ekonomik haklar ile kültürel haklar ve kadın hakları üzerinde durulacak.
 
TANIKLIKLAR DİNLENECEK 
 
Öğleden sonraki oturumda savaş suçları kapsamında yasal çerçeve ortaya konulacak, genel bir sunum yapılacak. Aynı oturumlarda Cizre, Nusaybin, Şırnak ve Sur’da hükümetin işlediği suçlar dinlenecek.
 
16 Mart’ta Roboski Katliamı ve kadına yönelik şiddete ilişkin sunumlar ve tanıklıklar dinlenecek. “Devlet terörizmi” başlığı altındaki üçüncü oturumda, devletin faili meçhul cinayetler işleyen ölüm komandoları ve gazeteci-yazar Musa Anter’in katledilmesine ilişkin tanıklıklara yer verilecek. Aynı başlık altında Özgür Gündem ve DEP’e yönelik saldırılar ele alınacak.
 
Üçüncü oturumun öğleden sonraki bölümünde Şemdinli ve Güçlükonak saldırısı ile 9 Ocak 2013’te Paris’te üç Kürt kadın siyasetçinin katledilmesine ışık tutulacak. Bu çerçevede Paris, Almanya ve Belçika’daki hedefli saldırıların yanı sıra PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın esaret altına alınması ve devletin bölgedeki örgütlere verdiği destek yargılanacak.