Avrupa'nın sessizliğine Efrin tepkisi

img

HABER MERKEZİ - Avrupa bugün de Efrin için ayaktaydı. Birçok ülkede sokaklara çıkan Kürtler ve dostları, Efrin direnişine sahip çıkarken, Avrupa ülkelerinin sessizliğini protesto etti. Rusya ve Kıbrıs’ta da Kürtler meydanlara çıktı. 

 
Savaşın 51’inci gününde yüzbinlerin yaşadığı Efrin katliamla karşı karşıya kalırken, Avrupa’daki Kürtler sokaklara akın etti. Kürtlerin dostlarının da destek verdiği eylemlerde, Türkiye’nin saldırıları protesto edildi. Avrupa ülkelerinin sessizliğinin kınandığı protesto gösterilerinde, “Bijî berxwedana Efrinê” sloganları yükseldi. Suriye’nin hava sahasını açarak Türkiye’nin saldırılarına onay veren Rusya’nın başkenti Moskova’da da Kürtler meydana çıkarak, Rus hükümetine tepkilerini dile getirdi. 
 
İSVİÇRE’DE ONBİN KİŞİ YÜRÜDÜ 
 
İsviçre’nin Zürih kentinde onbin kişi Efrin için tek yürek oldu. Zürih Helvetiaplatz’da “Efrîn yalnız değildir”, “İşgalci Türk devleti”, “Katliamı durdurun”, “Her yer Efrîn her yer direniş” pankartları arkasında bir araya gelen on bin kişi, Zürih’in en işlek caddelerinde gerçekleştirdikleri yürüyüşle “Efrin yalnız değildir” mesajı verdi. Geçilen güzergâhlar üzerindeki köprü ve işyerlerine YPG ve YPJ bayraklarının asıldığı yürüyüşte, Kürt gençleri sık sık hava fişekler patlattı. Sivil ölümlere dikkat çekilen yürüyüşte, BM ve uluslararası güçlerin saldırılara karşı sessiz kalmasına tepki gösterildi.
 
Burkliplatz’da kısa bir ara verilen yürüyüşe, YPG Efrin Sözcüsü Nuri Mehmud telefonla bağlanarak, “Efrîn halkı sonuna kadar direnecek, bütün dünya bunu böyle bilsin” dedi. Daha sonra Helvetiaplatz’a geri dönen kitle, burada bir miting gerçekleştirdi. Mitingde, Avrupa’daki halkın sokakları asla terk etmeyeceğine vurgu yapıldı.
 
DANİMARKA PARLAMENTOSU ÖNÜNDE PROTESTO 
 
Danimarka’nın başkentti Kopenhag’da yaşayan Kürtler ve dostları, Efrin’e yönelik saldırıları protesto etmek ve direnişi desteklemek için Danimarka Parlamentosu önünde protesto eylemi yaptı. Kitle daha sonra buradan kent merkezine doğru yürüyüş düzenledi. Kitle yarın saat 12.00’de ABD ve Rusya konsoloslukları önünde düzenlenecek eylemlere katılım çağrısı yaptı. 
 
HOLLANDA’DA SESSİZLİĞE TEPKİ 
 
Hollanda’nın Den Haag kenttinde protesto eylemleri sürüyor. Dün havaalanında eylem yapan Kürtler ve dostları, bugün de parlamento önünde toplandı. Türkiye’nin saldırıları ve Batılı ülkelerin sessizliği protesto edildi. Parlamento önünde miting yapan kitle, daha sonra merkez istasyonuna yürüyüş düzenledi. İstasyonda, “İşgal kırılana kadar alanlardan çekilmeyeceğiz” mesajı verildi. 
 
AVUSTURYA’DA OTURMA EYLEMİ 
 
Avusturya'nın Tirol eyaleti Innsbruck kentinde yaşayan Kürtler ve dostları, Efrin’deki saldırıları kınamak için Goldenes Dachl önünde oturma eylemi yaptı. Almanca bildirilerin dağıtıldığı eylemde, sık sık Efrin lehinde sloganlar atıldı. 
 
İNGİLTERE’DE KİTLESEL PROTESTO 
 
İngiltere’nin Nottingham ve Manchester kentlerinde kitlesel protesto gösterileri düzenlendi. Nottingham’daki Old Market Square’de düzenlenen eylemde, Revolutionary Communist Group (Devrimci Komünist Grup) temsilcisi de bir konuşma yaptı. İngiltere’nin Türkiye’ye silah satışını ve Theresa May’in Erdoğan’la görüşmesini kınayan konuşmalar yapılarak, İngiltere hükümetinden Türkiye’nin güçlerini bir an önce Efrin’den çekmesi yönünde baskı yapmasını istedi. İngiltere’nin Türkiye’ye verdiği desteğin ise sloganlarla protesto edildiği eylemde bildiriler dağıtıldı.
 
Manchester kentinin en önemli tren istasyonu olan Pacddily Tren İstasyonu’nda eylem düzenlendi. Eylemden kaynaklı tren seferleri iptal edildi.
 
ALMANYA’DA BİRÇOK KENTTE EYLEM 
 
Almanya’nın birçok kentinde de Efrin için eylemler düzenlendi. Duisburg, Essen, Düsseldorf ve Essen kentlerinden gelen kalabalık bir kitle Düsseldorf Uluslararası Havalimanı C Terminali’nde Efrin için sivil itaatsizlik eylemi gerçekleşti. Alman hükümetin Türkiye’ye desteğinin kınandığı eylemde, polis eylemcilere müdahale ederek, 4 kişiyi yaraladı.
 
Bremen’de binlerce kişi “Bijî berxwedana Efrinê” sloganıyla yürüdü. Bremen HBF önünde bir araya gelen kitle, sloganlar eşliğinde ve YPJ, YPG flamaları ve bayraklarla yürüyüşe geçti. Yürüyüşten sonra kitle Bremen Eyalet Parlamentosu önünde bir miting düzenledi. Mitingde, “Kobanê gibi Efrin’i de sahiplenmeliyiz” mesajı verildi.
 
Dortmund kentinde yaşayan Kürtler, HBF önünde bir araya gelerek sivil itaatsizlik eylemi yaptı. Kentte gençler de yolları trafiğe kapatarak, Efrin’e yönelik saldırıları kınadı. 
 
Köln kentinde HBF önünde düzenlenen eylemin ardından yürüyüş yapıldı. 
 
Almanya’nın Saarbrücken, Hannover, Aachen, Münster ve Trier kentlerinde de sokağa çıkan binlerce kişi, saldırıları protesto etti.
 
İSVEÇ'İN 8 MERKEZİNDE TÜRKİYE PROTESTOSU
 
İsveç’in başkenti Stockholm’da Kürtler ve dostları eylemdeydi. İsveç Dışişleri Bakanlığı binası önünde bir araya gelen kitle, “Katil Erdoğan” sloganları eşliğinde İsveç Parlamentosu’na yürüdü. Bu sırada polis kitleye müdahale etti. Kısa süreli bir gerginliğin ardından polis barikatını aşan bir grup kadın, parlamento binasına ulaştı. Eylemciler buradan Sergelstorg Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş boyunca, “DAİŞ =Erdoğan", "Efrîn kanıyor dünya suskun" sloganları atıldı.
 
Stockholm, Göteborg, Malmö, Uppsala, Söderhamn, Helsingborg, Bollnäs ve Kalmar yerleşim biriminde gerçekleştirilen miting, yürüyüş ve sivil itaatsizlik eylemleriyle TSK ve ÖSO’nun Efrin'e yönelik saldırıları protesto edildi.
 
FRANSA’DA ENGELE RAĞMEN YÜRÜYÜŞ 
 
Fransa’nın Lyon kentinde Kürtler, polisin engelleme girişimlerine rağmen yürüyüş düzenledi. Yürüyüş boyunca bildiriler dağıtıldı ve saldırıların kınandığı sloganlar atıldı.

TOULOUSE’DA SİVİL İTAATSİZLİK EYLEMİ

Fransa’nın Toulouse kentinde Toulouse Blagnac Havaalanı’nda düzenlenen sivil itaatsizlik eylemi ile Türkiye protesto edildi.

PARİS’TE BİNLERCE KİŞİ YÜRÜDÜ
 
Paris Efrîn'i Sahiplenme Platformu öncülüğünde saat 14.00'de Republique Meydanı’nda toplanan Kürtler ve dostları sloganlar eşliğinde Efrin'e yönelik saldırıları protesto etti. 
 
Republique Meydanı’nda Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent kısa bir konuşma yaptı.
 
Kürt halkı ile dayanışma içinde olacaklarını söyleyen Laurent, ayrıca PKK'nin terör listesinden çıkarılması gerektiğinin söyledi.
 
Chatlet Meydanı’nda da bir miting gerçekleştirildi. Mitingde Paris Efrîn'i Sahiplenme Platformu temsilcileri birer konuşma yaptı. Konuşmalarda, “Bizler sabah ise sabah, gece ise gece her an eylemde olacağız, Efrin'i yalnız bırakmayacağız” denildi.

NORVEÇ’TE DE EYLEM VARDI

Norveç’in başkenti Oslo’da Efrin’le dayanışmak amacıyla bir günde üç eylem yapıldı. Merkezi tren istasyonu önünde düzenlenen mitingde, Avrupa hükümetlerinin sessizliği kınandı. Daha sonra Kürt Kültür Merkezi’nde toplanan kitle, buradan devlet televizyonu NRK önüne kadar yürüdü. Eylemciler ardından da Norveç Başbakanı Erna Solberg’in kaldığı binanın önüne yürüdü. Eylemde, Norveç’in katliamlara sessiz kalmaması istendi.

Norveç’in Trondheim kentinde bir araya gelen yüzlerce kişi, Efrîn’e yönelik saldırıları protesto etti. Merkez tren istasyonunda başlayan miting, Trondheim şehrin en işlek caddelerinden gerçekleştirdikleri yürüyüşle “Efrîn yalnız değildir” mesajı verdi.

Kürdistan Kültür Derneği (Kurdistan Kulturforening) ve Solidaritet Med Kurdistan'ın (Kürdistan Dayanışma Platformu) yer aldığını Efrîn Komitesinin organize ettiği eylem, Sentral Tren istasyonunda başlayıp çarşı merkezinden Trondheim Torg Meydanı’nda sona erdi. 

RUSYA’DA TEPKİ 
 
Rusya’nın başkentti Moskova’da faaliyet yürüten Kürt kurumlar, Efrin’e yönelik saldırıları protesto etti. “Bijî Berxwdana Efrinê” sloganının atıldığı eylemde Rojava Kantonları Moskova Temsilciliği adına konuşan Reşad Bênav, “Şu anda Efrin’de savaş suçu işleniyor. Katliamlara karşı sessiz kalan herkes bu suça ortaktır. Başta Rusya devleti olmak üzere tüm uluslararası güçlere sesleniyoruz; Efrin’e sahip çıkın, Efrin’de insanlık katlediliyor.”
 
KIBRIS: DÜNYA SUSKUN 
 
Kıbrıs’ın Limasol şehrinde yaşayan tiyatro sanatçısı Murat Yıldız Efrin’de öldürülen çocuklara atfen “Dünya Suskun” diyerek sessiz eylem gerçekleştirdi. Limasol Moloz Parkı’nda yerde uzanarak öldürülen çocukları canlandıran Yıldız, Efrin’de öldürülen çocukların fotoğraflarını, kanlı elbiseler giyerek, etrafına zeytin dalları bırakarak sessizliği protesto etti. Yıldız, Efrin için çağrıda bulunarak “Sessiz kalma, Efrin için susma” dedi.