Minbic Askeri Meclisi: Halklarımızı savunmaya devam edeceğiz

  • analiz
  • 09:10 14 Ağustos 2018
  • |
img
MİNBİC – DAİŞ’ten kurtarılmasının üzerinden 2 yıl geçen Minbic’te etkinlikler sürüyor. Minbic Askeri Meclisi komutanlarından Şervan Derviş, DAİŞ’ten yara almış her kişinin yanında olduklarını ve onları savunacaklarını belirterek, “Kentimizin kurtuluşunun ikinci yılının tüm halkımıza özgürlük dolu günler getireceği inancındayız” dedi.
 
Minbic Askeri Meclisi’nin kontrolündeki Minbic, DAİŞ’ten kurtuluşunun 2’nci yılına hazırlanıyor. Kentin çeşitli yerlerinde etkinlikler gerçekleştiriliyor operasyonda yaşamını yitiren savaşçılar anılıyor. Suriye sahasında önemli bir hat olan kent, özgürleştikten bu yana Türkiye’nin gündeminden de hiç düşmedi. Türkiye ve desteklediği Fırat Kalkanı grupları ile Minbic Askeri Meclisi arasındaki sınır her ne kadar Sacur Çayı olarak hala varlığını korusa da, zaman zaman Türkiye’nin kente yönelik tehditleri de sürüyor. Türkiye, özellikle bu hat üzerinde defalarca Minbic’e girdiğini ve kontrol altına aldığını söylese de Mezopotamya Ajansı’nın (MA), sınır hattı olarak bilinen Sacur bölgesinde çektiği görüntülerde durumun böyle olmadığı ortaya çıktı. 
 
KÖYLÜLER GÜNLÜK YAŞAMINA DEVAM EDİYOR
 
Kentin kuzeyinde bulunan bölgede Minbic Askeri Meclisi ve Fırat Kalkanı grupları ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasındaki mesafe yaklaşık bir kilometre olarak biliniyor. Kimi yerlerde bu mesafe 300 metrenin altına da düşüyor. Fırat Kalkanı gruplarının bölgedeki hareketliliği görülürken, sınır hattında bulunan köy sakinleri de yaşamına devam ediyor. Köylüler savaşçıların denetimi altındaki yerlerde hem hayvanlarını otlatıyor, hem de tarlalarını sürüyor. Ezaz’dan Cerablus’a kadarki bölgeden Kuzey Suriye’nin diğer kentlerine gelmek isteyen Suriyeliler için yollar, 24 saat açık tutuluyor. Yurttaşların gidiş gelişlerinde herhangi bir problem yaşanmazken, bölgede ticari bir hareketlilik de göze çarpıyor.
 
SACUR’DAKİ DURUM
 
Her iki tarafın arasında yer yer koalisyona bağlı ABD ve Fransız askerleri de görevlendiriliyor. Türkiye’nin basında sürekli işlediği “devriye atma” haberleri de bir prosedüre bağlanmış durumda. Türkiye ve bağlı güçleri devriyeye çıktığı zaman koalisyon güçleri bilgilendiriliyor. Sabah ve ikindi zamanları bu askeri faaliyet gerçekleştiriliyor. 
 
DERVİŞ: HALK VE SAVAŞÇILAR BİRLİKTE HAREKET EDİYOR
 
Minbic Askeri Meclisi komutanlarından Şervan Derviş, kentteki son durumu anlattı. Minbic halklarının büyük acılar çektiğini belirten Derviş, DAİŞ’in tehdidinin ortadan kaldırıldığını ancak Fırat Kalkanı gruplarının kent üzerindeki baskılarının devam ettiğini belirtti. Derviş, “Bugüne kadar birçok yol denediler. Ancak kentimizin kurtuluşunun ikinci yılındayız. Halklarımız o tehditlere rağmen ayakta ve kendi yönetimi ile hareket ediyor. Yine kenti koruyan bir yapıya da sahibiz. Minbic için söylenenler doğru değil. Türkiye ve bağlı güçleri bölgede karışıklık çıkarmanın peşinde, ne biz ne de halkımız bu oyunlara gelmeyecek” diye konuştu. 
 
‘HALKLARIMIZI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
 
Derviş, DAİŞ’ten yara almış her kişinin yanında olduklarını ve onları savunacaklarını belirterek, özgürleştirilen kentlerini daha iyiye taşıyacaklarını ifade etti. Derviş, kentin kurtuluş yıldönümü nedeniyle yapacakları etkinliklere, özgürlük sevincini kendileriyle paylaşan birçok kesimi davet ettiklerini ve birlikte özgürlük yıldönümünü kutlayacaklarını aktararak, “Kentimizin kurtuluşunun ikinci yılının tüm halkımıza özgürlük dolu günler getireceği inancındayız” dedi.
 
MA / Nazım Daştan