'Rejim Minbic yönetimini zayıf düşürerek kendisine mecbur kılmak istiyor'

img

MINBIC – Minbic’te 10 Ocak’ta işkence edilerek öldürüldüğü anlaşılan 2 gencin cenazesi bulundu. Olayın bir süredir kentte provokatif eylemler organize eden Baas Rejimi’ne bağlı güçlerce yapıldığı belirtiliyor. Halk, rejimin Minbic yönetimini zayıf düşürerek kendisine mecbur kılmak istediğini belirtiyor.

Türkiye'nin Efrîn'e yönelik saldırı planına eş güdüm Baas Rejimi de, Minbic'te kargaşa çıkarma arayışına hız verdi. 10 Ocak’ta Karakozak köprüsünün yakınlarında işkence edilerek öldürüldükleri anlaşılan iki gencin Qebir Îmo köyünden Elbûbena Aşireti'nden Henan Mihemed Omer El Cerî (25) ve Abûd Hisên El Henan (23) olduğu tespit edildi. Son 1 aydır Minbic'te Seraya Al Elbêt grubu tarafından kaçırma, kaybetme ve patlama faaliyetleri ile kargaşanın amaçlandığı belirtiliyor. Minbicliler, rejimin Türkiye’nin müdahalesine zemin hazırladığını dile getirdi. 
 
İNCELEME BAŞLATILDI 
 
Öldürülen iki gencin bağlı olduğu aşiret bireylerinin asayiş merkezine saldırması üzerine Cîbicîker encümeni, Aşiret şeyhleri ve adli makamdan oluşturulan 5 kişilik heyet, cinayete ilişkin inceleme başlattı. Komite, asayiş ve ilgili birimler ile görüşme ve incelemelerden sonra ailelere sonuç açıklayacak.
 
Bu faaliyetlerin altında Baas Rejimini gören Minbicliler, rejimin Dêra Zor ve Rakka'ya ulaşmak için Arap aşiretleri kullandığını, aşiretler arasında Minbic'ı alacaklarını yaydıkları ifade edildi. 
 
Rejîm İdlib'e yürürken, bir taraftan da Minbic Askeri Meclisi'nin noktalarına saldırı ve mayınlama faaliyetleri yürütüyor. Rejimin bu faaliyetlerinin tamamının Türkiye'nin önünü açtığı ve Minbic yönetimini zayıf düşürerek kendisine mecbur kılmak istediği belirtiliyor.
 
MİNBİC ARAP AŞİRETLERİ MECLİSİ KURULUYOR 
 
Bu kapsamda 13 Ocak'ta toplanan Minbic Arap aşiretleri, "Minbic Arap Aşiretleri Meclisi" kurma kararı aldı. Bu karar ile, rejimin Minbic yönetimini ve halkları parçalamak istediği ifade edilirken, aşiretleri birbirine karşı çatıştırarak zayıflatmak istediği aktarıldı. 
 
Rejimin “uyuyan hücreleri” üzerinden bu çalışmaları yürüttüğü belirtilirken, 2 gencin öldürülmesiyle çelişkileri artırmak istedi. Minbic'teki huzuru hedefleyen rejim, "Arapların hak sahibi olmadığı, Kürtlerin haklarının olduğu, Arap gençlerinin katledildiği, huzurun olmadığı, QSD'nin terör örgütü olduğu” propagandasını yaymaya çalışıyor. 
 
Rejimin bu faaliyetlerinin asıl amacının Türkiye'nin Minbic'e geçişine zemin hazırlamak olduğunu vurgulayan Minbicliler, rejimin askeri, siyasi ve diplomatik alanda sıkıştığını, İran'ın iç sorunları nedeni ile desteğini büyük oranda kestiğini, Rusya'nın desteği azalttığını, bu sebeple de Türkiye ile yakınlaşma hesaplarını yaptığını ileri sürdü.
 
HALK SOKAĞA ÇIKTI 
 
2 gencin öldürülmesini provokasyona çevirmek isteyen güçlere karşı bölgedeki Arap aşiretleri başta olmak üzere halk sokağa döküldü. Dün "Türkiye ve Suriye rejiminin işgaline hayır" sloganı ile alana çıkan halk, Türkiye ve rejimin, tehdit, suikast ve istihbarat faaliyetlerini kınadı.  
 
Yaşlı, kadın, çocuk yedinden yetmişe Minbicli, Elbeta kavşağında saat 11.00'de toplanarak kent merkezine kadar sloganlarla yürüdü. "Minbic'ın kalbi Efrîn'de atar, Türkiye işgaline ve Baas Rejiminin kargaşa arayışına hayır" sloganı ile yürüyen binlerce kişi, özgür ve bağımsız Minbic taleplerini dile getirdi. Minbic halkı aynı zamanda Türkiye'nin Efrîn saldırısını da kınadı. 
 
MA / Erdoğan Altan